×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۴ تیر - ۱۳۹۹  
true
false

به گزارش رخداد شمال ؛ مدرسه خوابی به عنوان یکی از مسائل ناخوشایند در بحث گردشگری به واسطه پیشگیری از شیوع ویروس کرونا متوقف شده و مسوولان اموزش وپرورش فعلا رزرو اینترنتی مدارس برای نوروز را لغو کردند.

اسکان فرهنگیان به عنوان یکی از طرح های پرازدحام مسافرتی، در دوران کنونی بواسطه مطرح بودن گردشگری به عنوان دومین صنعت درآمدزای جهان، بدون هیچگونه سود و منفعتی در استان های مسافر پذیر در حال تداوم است که این مساله کام میزبان را از حضور مسافر نیز ناخوشایند می کند.

استان مازندران ازجمله استانهای گردشگرپذیز کشور سالانه پذیرای میلیون ها مسافر است و به این منظور تا حد توان زیرساخت های لازم برای اسکان، به عنوان یکی از مهم ترین دغدغه های مسافر از جمله هتل، متل، ویلاها و سوئیت های شخصی اجاره ای فراهم کرده است.

به رغم اینکه بسیاری از این هتل ها در تابستان در اوج فصل مسافرتی گران بوده و در توان بخش عمده از فرهنگیان جامعه نیست اما به گفته کارشناسان می توان با فراهم کردن بعضی از زیر ساخت ها چون اطلاع رسانی مطلوب از ویلاهای استیجاری ، سوئیت های شخصی ، اقامتگاه های بومگردی روستایی و نیز رقابتی کردن هتل های موجود در حد توان در کاهش قیمت ها و نیز به صرفه ساختن ان برای اقشار جامعه تلاش کرد.

تجهیز کلاس های درس و نمازخانه مدارس به عنوان اقامتگاه مسافرتی در قالب طرحی ۳۰ ساله سالهاست گردشگری مازندران را نه تنها ناخشنود بلکه متضرر از هزینه های تحمیلی به این نهاد آموزشی و البته کل گردشگری استان کرده است. مساله ای که کارشناسان از همه سو به مضرات مادی آن در زمینه های مختلف برای استان میزبان و روحی و روانی آن بواسطه کاهش شان معلمان و فرهنگیان تاکید دارند اما به دلیل قانونی بودن طرح راهکاری برای توقف آن نمی یافتند.

خوابیدن کف کلاس های درس اولین نکته ای است که خاطر آدمی را از این طرح مکدر می کند، رویه ای که شان و جایگاه معلم هرگز در آن لحاظ نشده است و در کنار امکانات حداقلی و عمومی مشترک در فضای مدرسه هرگز انتظار روزهایی متفاوت از دوران تحصیل را برای والدین فرهنگی و فرزندان رقم نمی زند.

اسکان در مدارس علاوه بر این موجب محدودیت انتخاب در شهرهای مقصد مسافرت فرهنگیان شده و همچنین حمایت از این قشر توسط دولت را تنها به اقامتی چندروزه در مدارس محدود می کند، در حالی که بسیاری از ارگان ها با ارائه تسهیلات سفر به شکل های امروزی دامنه این حمایت را گسترده تر کرده اند.

همچنین استفاده از مدارس به عنوان مسافرخانه یا استراحتگاهی برای اقشار فرهنگی و یا افرادی که با استفاده از امتیاز فرهنگیان در مدارس اسکان می کنند، قداست محیط آموزشی را نیز زیرسئوال برده و تعارض و تقابل با اهداف و آرمان های تعریف شده برای اماکن تربیتی را تداعی می کند. علاوه بر این هزینه های تحمیلی آنی و درازمدت این طرح از جمله آسیب به در و دیوارهای مدرسه، گرفتگی لوله های فاضلاب، خرابی شیرآلات و فرسودگی مدارس سهم استان گویای آن است که سهم مازندران از این میزبانی هزینه ای چندبرابر درآمد حاصله است.

اسکان فرهنگیان در مدارس طرحی است که به دلایل مختلف خود فرهنگیان با جایگزینی طرح های شایسته تر با آن موافقند اما کدام گوشه کار می لنگد که این طرح ناخوشایند همچنان ادامه یافته سوالی است که همواره برای همه مطرح بوده و هست.

اما خبری که این روزها در زمینه گردشگری مازندران در اجرای این طرح مطرح شده توقف اسکان فرهنگیان در مدارس در نوروز امسال به دلیل مقابله با شیوع ویروس کروناست که گستره این تعطیلی و توقف دامنه بسیاری از فعالیت های فرهنگی و هنری و برنامه های دیگر استان را نیز به روال بسیاری از استان ها و شهرها گرفته است.

در سایه هشدارهای بهداشتی و ممانعت از گسترش ویروس روز گذشته مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: رزرو اینترنتی اسکان نوروزی فرهنگیان صرفا در مدارس و کلاس‌های درس به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

گودرز کریم‌ فر اظهار داشت: زمان ثبت نام برای اسکان نوروزی فرهنگیان از نهم تا ۲۳ اسفندماه بود اما با توجه به تشدید شیوع ویروس کرونا فعلا این کار برای مدارس متوقف شده است و تصمیمات بعدی در اطلاعیه ها به اطلاع فرهنگیان می رسد.

مدیرکل تعاون و پشتیبانی آموزش و پرورش ادامه داد: رزرو مدارس برای اسکان فرهنگیان به این دلیل لغو شد که آنها هزینه ای را به صورت اینترنتی پرداخت نکنند و در صورت لغو قطعی هزینه واریز شده با تاخیر به حساب آنها واریز می شود.

کریمی فر تصمیم گیری نهایی درباره اسکان فرهنگیان در مدارس را منوط به اطلاعیه های وزارت بهداشت در خصوص شیوع ویروس کرونا عنوان کرد.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false