×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۷ اسفند - ۱۳۹۸  
true
false

به گزارش رخداد شمال؛ سید علی ادیانی نماینده مردم قائم شهر ، سوادکوه ، سوادکوه شمالی،جویبار و سیمرغ درباره استانی شدن انتخابات مجلس گفت: این طرح به قانون اساسی برمی‌گردد. طبق قانون اساسی حوزه انتخابیه را قانون تعیین می‌کند یعنی حوزه انتخابیه طبق قانونی اساسی کشور ما می‌تواند ملی، استانی و به‌صورت حوزه‌های انتخابیه فعلی باشد که یک تا پنج شهرستان را در برمی‌گیرد. نظام انتخاباتی فعلی مجلس شورای اسلامی دارای نکات مثبت و منفی متعددی است که نقاط ضعف آن به مراتب بیشتر از نقاط قوت آن است.

وی با بیان اینکه یک نماینده طبق اصل ۶۷ قانون اساسی سوگند جلاله یاد می‌کند، اظهار داشت: وظیفه نمایندگان مجلس قانونگذاری و اعمال نظارت است، همچنین یک نماینده باید درباره همه امور داخلی و خارجی کشور اظهارنظر کند. نوع رویکرد و منظر تصمیم‌گیری‌های مجلس طبق قانون اساسی ملی است. یک نماینده برای اینکه در سطح ملی نقش‌آفرینی خودش را جلوه و جلای بیشتری بدهد، باید از هرچه تعلقات منطقه‌ای و استانی است، آزاد شود.

این عضو فراکسیون ولایی مجلس تصریح کرد: طبیعی است وقتی دغدغه‌های اصلی یک نماینده کوچه و پس کوچه‌ها و روستاهای آبادی خودش باشد، درنتیجه این نوع نگاه پارادوکس و تضادی را با امور ملی ایجاد می‌کند. در قانون انتخابات فعلی مجلس، نماینده از مردم حوزه انتخابیه رای می‌خواهد و با آن رای باید برای ملت، استان و حوزه انتخابیه خود کار کند، این مساله در جاهایی با هم هم‌پوشانی ندارد و به همین دلیل اکثر نمایندگان در ادوار مختلف مجلس کارهایشان در حد شهرستان محدود می‌شود و رویکرد، نگاه و برنامه‌ریزی ملی ندارند.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ۲۹۰ نماینده در مجلس حضور دارند که ۳۰ یا ۴۰ تن از آنان میدان‌داری می‌کنند و مابقی و برخی از این‌ها اصلا شاید حتی یک بار هم آیین‌نامه داخلی مجلس و قانون اساسی را نخواند‌ه‌اند که این با اصل وظایف نماینده تضاد دارد.

وی تاکید کرد: به منظور ایجاد تلفیق بین نگاه ملی و رسیدگی به امورات حوزه انتخابیه، یکی از راهکارهای ادوار مختلف مجلس برای برون رفت پارلمان از وضعیت ناکارآمد آن، طرح استانی شدن انتخابات بوده است. به غیر از آن ارتقا سطح و جایگاه نمایندگی و توجه نمایندگان در پرداختن به مسائل ملی و استانی در طرح استانی شدن انتخابات همواره دیده می‌شده است. از مجلس پنجم تاکنون این بحث استانی شدن انتخابات مطرح بوده است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس در بیان نحوه اجرا و ساز و کار استانی برگزار شدن انتخابات مجلس، گفت: در این طرح وجود و حضور حوزه انتخابیه هم دیده شده است اما کفه نهایی کار، رای استان است. به عنوان مثال فرض کنیم ما در استان مازندران ۱۲ شهرستان و ۹ حوزه انتخابیه داریم، در این طرح سهمیه همه حوزه‌های انتخابیه محفوظ است یعنی این طور نیست که ۱۲ نماینده استان تنها از بابل و ساری و قائم شهر انتخاب شوند بلکه سهمیه همه حوزه‌های انتخابیه در سراسر کشور محفوظ است.

وی افزود: نمایندگانی منتخب استان خواهند شد که حداقل ۲۰ درصد از آرای ماخوذه حوزه انتخابیه خود را داشته باشند و آن کسی که آن ۲۰ درصد را دارد و در استان هم بالاترین رای را کسب کرده است، به عنوان منتخب استان معرفی می‌شود اما سهمیه هر حوزه انتخابیه برابر همین حوزه‌های انتخابیه فعلی و قانون فعلی محفوظ است بلکه تنها خاستگاه آرا از یک محدوده جغرافیایی به نام حوزه انتخابیه به یک محدوده وسیع‌تری به نام استان تبدیل میشود. این طور نیست که کلان شهرها بتوانند فقط نامزدهای خود را به مجلس راه بدهند، بلکه از همه حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور در مجلس حضور خواهند داشت.

ادیانی عنوان کرد: علت اینکه ما به سمت استانی شدن انتخابات رفتیم این بوده که زنجیر و تنگناهای بسته به پای نمایندگان مجلس که آنها را به حد یک کدخدا در روستاها تقلیل داده است را باز کنیم و آنها را به عنوان چهره‌هایی ملی در سطح ملی در چارچوب قانون اساسی برسانیم تا نقش ایفا کنند.

این نماینده مجلس دهم اظهار داشت: دلیل دومی که ما به سمت استانی شدن انتخابات مجلس رفتیم، این بود که همین الان نظام انتخابات ما این مشکل را دارد که ما با مقیاس و استاندارد دوگانه روبرو هستیم. همین الان در کشور در بعضی از نقاط کشور انتخابات استانی است. مثل تهران، مثل قم و کلان شهرها به نوعی انتخابات استانی برگزار می‌شود. شما نمی‌توانید انتخابات مجلس را در تهران استانی برگزار کنید و در دیگر استان‌ها شهرستانی برگزار کنید، این نیز مشکل قانون انتخابات فعلی است.

این نماینده اصولگرای مجلس ادامه داد: اتفاقا یکی از مزایای استانی شدن انتخابات مجلس، توجه به تحزب است. وقتی انتخابات استانی شد، آنگاه لیست است که حرف اول را می‌زند، در صورت استانی شدن انتخابات، علی‌القاعده نامزدهایی در استان رای خواهند آورد که در لیست‌های اساسی و موثر و پرنفوذ استانی حضور داشته باشند. به عنوان مثال ما در کل ادوار ده گانه مجلس تنها دو سه مورد داشتیم که از تهران نماینده شدند و در لیست‌ها نبودند، اما اینها اندک و استثنا هستند. در تهران لیست رای می‌آورد یا کامل یا ۵۰ درصد یا بیشتر یا کمتر.

ادیانی در پایان در واکنش به رد شدن این طرح توسط شورای نگهبان در ادوار مختلف مجلس گفت: مجلس ششم و هفتم و هشتم و نهم این بحث استانی شدن انتخابات مجلس را مطرح کردند و شورای نگهبان به دلایل مختلف رد کرد. اما ما الان دو شاخص داریم یکی قانون اساسی و دیگری هم سیاستهای کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است که رهبری در آنجا مولفه‌هایی را در سیاست‌های ابلاغی بحث مربوط به نظام انتخابات کشور مطرح کردند که این شاخص‌های جدید هم قطعا مد نظر شورای نگهبان خواهد بود./ ایلنا

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false