×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۷ اسفند - ۱۳۹۸  
true
false

به گزارش رخداد شمال ، سردار عبدالله ملکی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران در نشست هم اندیشی ، مودت و تجدید خاطرات فرماندهان عالی دفاع مقدس با بیان اینکه از آغاز ساخت مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس ۱۲ سال می‌گذرد ، اظهار داشت: این مجموعه در مساحت وسیعی در بخش شرقی شهر ساری در دو طرف رودخانه تجن در مسیر زائران رضوی در زمینی ۶۰ هکتاری در حال احداث است.

وی با بیان اینکه تاکنون در ساخت این مرکز ۴۴ میلیارد تومان هزینه شده است ، افزود: برای تکمیل این پروژه نیازمند بیش از ۵۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم.

ملکی از جمع آوری بیش از ۹۶۹ هزار و ۴۱۶ سند مکتوب خبر داد و گفت: بخشی از این اسناد به صورت دیجیتالی درآمده و بخش دیگر در حال دیجیتالی شدن بوده و ۴۵۰۰ سند ورود به ماوا شده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران از تهیه و ساماندهی ۵۰۰۰ ساعت مصاحبه تاریخ شفاهی در حوزه فرماندهان و روحانیت خبر داد و حمایت و چاپ و تدوین ۱۸۲ عنوان کتاب را نیز یکی از عملکردهای این اداره از ابتدا تاکنون دانست و گفت: کتاب عملکردی جمعیت هلال احمر استان آماده تدوین بوده و عملکرد هفت نهاد نیز در مرحله تدوین قرار دارد.

وی تهیه دانشنامه استانی دفاع مقدس در سه محور جغرافیا و نظامی ، فرهنگی اجتماعی و اشخاص و شهدا یکی از ماموریت‌های این اداره کل برشمرد و ادامه داد: تاکنون ۱۰۰۰ مدخل استخراج شده است که ۱۰۰ مقاله تهیه شده است.

ملکی با بیان اینکه در حوزه خاطرات شفاهی زنان ایثارگر استان هزار ساعت جمع آوری شده است ، گفت: ایجاد دفتر حفظ آثار دفاع مقدس و ایجاد پایگاه‌های فرهنگی دفاع مقدس از ابتکارات این اداره کل بوده است

این مسئول از جمع آوری بیش از ۹۶۹ هزار و ۴۱۶ سند مکتوب خبر داد و گفت: بخشی از این اسناد به صورت دیجیتالی درآمده و بخش دیگر در حال دیجیتالی شدن است و ۴۵۰۰ سند ورود به ماوا شده است.

وی تهیه دانشنامه استانی دفاع مقدس در سه محور جغرافیا و نظامی ، فرهنگی اجتماعی و اشخاص و شهدا یکی از ماموریت‌های این اداره کل برشمرد و ادامه داد: تاکنون هزار مدخل استخراج شده است که ۱۰۰ مقاله تهیه شده است.

ملکی با بیان اینکه در حوزه خاطرات شفاهی زنان ایثارگر استان ۱۰۰۰ ساعت جمع آوری شده است ، گفت: ایجاد دفتر حفظ آثار دفاع مقدس و ایجاد پایگاه‌های فرهنگی دفاع مقدس از ابتکارات این اداره کل بوده است

وی اضافه کرد: بررسی دورنمای تدوین کارنامه لشکر ۲۵ کربلا ، تقویت اخوت و برادری ، تعیین فرماندهان معین در محورهای پژوهشی برای تدوین اطلس لشکر ۲۵ کربلا و تهیه مستند ۲۵ قسمتی عملکرد لشکر ۲۵ کربلا از اهداف این همایش است.

ملکی افزود: نهضت جمع آوری خاطرات رزمندگان و پیشکسوتان نیز در دستور کار ما قرار گرفت و امیدواریم بتوانیم با همکاری دستگاه‌ها و کنگره سرداران و ده هزار شهید استان ، ده هزار و ۴۰۰ ساعت خاطره جمع آوری کنیم.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران ادامه داد: این اداره کل برابر ابلاغ ، ۱۱۵ برنامه فرهنگی هنری را در سال ۹۸ در دستور کار دارد که دو موضوع مهم ساخت و تکمیل مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس و تدوین نقش استان مازندران در دفاع مقدس از جمله مأموریت‌های مهم به شمار می‌آید.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false