×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۸ آبان - ۱۳۹۷  
true
false

به گزارش رخداد شمال ؛ حسین افضلی مدیر عامل برق منطقه ای مازندران و گلستان با اشاره به اینکه ۱۳۸ مگاوات برق با ایجاد نیروگاه های مقیاس کوچک توسط بخش خصوصی تا تابستان آینده وارد مدار تولید می شود، گفت: باتوجه به بازگشت ۳۸درصد سود سرمایه گذاری، استقبال خوبی برای نیروگاه های مقیاس کوچک در استان شده است.

مدیر عامل برق منطقه ای مازندران و گلستان در نشست با خبرنگاران با محوریت خدمات ۴۰سال صنعت برق پس از پیروزی انقلاب اسلامی به مردم مازندران، افزود :امروز تعداد ایستگاه برق از ۱۹ایستگاه سال ۵۷ به ۱۵۲ایستگاه افزایش یافته است.

افضلی با بیان اینکه ظرفیت تولید برق از ۳۳مگاوات سال ۵۷ امروز به افزایش ۴۵برابری رسیده است، بیان داشت: در حال حاضر ۱۴۳مگاوات برق استان مازندران توسط بخش خصوصی و از طریق نیروگاه مقیاس کوچک تولید می شود.
افضلی ادامه داد: برای تامین انرژی در استان و در پیک مصرف به احداث نیروگاه های تولید پراکنده که همان نیروگاه مقیاس کوچک است نیاز داریم.

وی توضیح داد: با توجه به اهمیت رعایت مقررات زیست محیطی و از طرفی حفظ زمین های کشاورزی و منابع طبیعی، تولید برق و مصرف آن در محل در قالب نیروگاه های کوچک بهترین گزینه است.

افضلی گفت: حداقل سرمایه گذاری برای نیروگاه کوچک ۲۵مگاواتی به کمتر از سه هزارمترمربع زمین و ۵۰میلیارد تومان نیاز است.

وی بیان داشت: به دلیل افزایش جمعیت و از طرفی حضور گردشگران، همچنان در پیک مصرف تابستان با کمبود تولید برق مواجه هستیم.

وی افزود: در تابستان امسال رشد مصرف در استان مازندران ۱۵درصد ۲تا سه برابر بیشتر از متوسط کشوری، معادل حدود ۳هزارو ۲۰۰ مگاوات بوده است.

مدیرعامل برق منطقه ای مازندران و گلستان با اشاره به اینکه قرارداد ساخت نیروگاههای مقیاس کوچک با سرمایه گذارانی از کشورهای کانادا، آلمان، کره جنوبی، چین و مالزی بسته شده است، ادامه داد: در حال حاضر سه قطعه زمین در سه نقطه از شهرستان بابل و آمل برای ایجاد چهار نیروگاه ۲۵ مگاواتی به شرکت های کانادایی تحویل شده است.

وی توضیح داد: اکنون امکانات و تجهیزات مورد نیاز ۲ نیروگاه ۲۵ مگاواتی که قرار است در یک قطعه زمین در شهرستان آمل در کنار هم ایجاد شود، به منطقه ارسال شده است.

رویکرد زیست محیطی دولت تدبیر و امید در تولید انرژی پاک برق در استان های شمالی به نیروگاه های مقیاس کوچک سوق پیدا کرده است، بطوری که براساس مطالعات انجام شده تا سال ۱۴۰۳برای تامین یکهزار مگاوات برق ۴۰ نیروگاه ۲۵ مگاواتی باید در این استان ها ایجاد شود.

حفظ زمین های طبیعی و کشاورزی، کاهش مصرف گاز برای چرخاندن ژنراتورها درحد نیاز به گاز خانگی، تولید و مصرف در محل و نیاز به سرمایه گذاری اندک از مزیت های نیروگاه های مقیاس کوچک است که سبب افزایش استقبال سرمایه گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی در استان های شمالی شد.

براساس تعریف، مجموعه­ ای از دستگاه­ها یا تاسیسات تولید برق را که اتصال آن به شبکه توزیع محلی از نظر فنی امکان­پذیر بوده و ظرفیت عملی تولید آن در محل اتصال به شبکه توزیع از ۲۵ مگاوات بیشتر نباشد، مولد مقیاس کوچک می ­نامند.

افضلی در بخش دیگری از این نشست گفت که سیل جمعه و شنبه گذشته ۱۶میلیارد ریالی به تاسیسات، ترانس و خطوط برق استان مازندران خسارت زده است.

وی صاعقه و رعد و برق توفان اخیر در مازندران را بی سابقه توصیف کرد و بیان داشت: در مدت کمتر از ۲ ساعت ۴۳بار صاعقه با سرعت بالا به تاسیسات زیرساختی برق استان برخورد کرد که سبب خاموشی موقت هر بار سه تا پنج دقیقه شده است.

بر اساس اعلام رسمی استاندار مازندران سیل اخیر حدود هفت هزار میلیارد ریال به تاسیسات زیربنایی، کشاورزی، واحدهای مسکونی و تجاری و راههای اصلی و فرعی مازندران خسارت وارد کرد.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false