×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۶ آذر - ۱۳۹۷  
true
false

به گزارش رخداد شمال ،سیدحسین رضوانی مدیرکل دامپزشکی استان مازندران در گفتگو با خبرنگار ما با بیان این مطلب که تاکنون موردی از ابتلا به بیماری آنفلوآنزا در مازندران گزارش نشده است گفت : معمولا در فصل سرد سال شاهد بروز بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هستیم که حضور پرندگان مهاجر احتمال آن را تشدید کرده است که برای جلوگیری از شیوع این بیماری خبرگزاری فارس گفت‌وگویی با سید حسین رضوانی مدیرکل دامپزشکی مازندران انجام داده که در ادامه با هم می‌خوانیم.

وی افزود: باتوجه به حضور پرندگان مهاجر و همچنین شروع فصل سرما لازم است مردم به توصیه‌های بهداشتی توجه کنند تا شاهد بروز مشکلی نباشیم.

مدیرکل دامپزشکی مازندران با بیان اینکه درباره ویروس آنفلوآنزا هیچ چیزی را نمی‌توان به‌صورت قطعی بیان کرد، اضافه کرد: ممکن است ویروسی که در انسان ایجاد بیماری نمی‌کند بتواند بعد از مدتی ازطریق جهش یا بازاریابی به ویروس بیماری‌زا برای انسان تبدیل شود.

این مسؤول گفت: برای پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان لازم است مردم به‌ویژه کودکان از تماس با پرندگان وحشی و بومی به شکل ذبح شده و یا زنده خودداری کنند.

رضوانی تصریح کرد: درصورت مشاهده پرنده وحشی یا بومی تلف شده علاوه بر خودداری از تماس با آن، موضوع باید به ادارات دامپزشکی داده شده تا توسط کارشناسان مربوطه مورد بررسی قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه کودکان نیز باید از بازی کردن با پرندگان موجود در فضای باز جداً خودداری کنند، اظهار کرد: راه اصلی انتقال بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ازطریق تماس با پرندگان و یا مدفوع و ترشحات آنها بوده و احتمال انتقال ازطریق خوردن محصولات طیور آلوده نزدیک به صفر است.

مدیرکل دامپزشکی مازندران خاطرنشان کرد: طیور مبتلا به آنفلوآنزای پرندگان و محصولات آنها پس از تأیید بیماری توسط سازمان دامپزشکی در محل کانون بیماری معدوم و وارد بازار نمی‌شوند.

رضوانی یادآور شد: اصولا پختن گوشت مرغ و تخم‌مرغ موجب ازبین رفتن بسیاری از میکروب‌ها ازجمله ویروس آنفلوآنزای پرندگان می‌شود.

وی ادامه داد: به‌منظور رعایت اصول بهداشت فردی لازم است بعد از تماس با محصولات طیور دست‌ها با آب گرم و صابون به‌طور کامل شسته و یا ضدعفونی شود.

مدیرکل دامپزشکی مازندران بیان کرد: بهداشت فردی ایجاب می‌کند که بعد از پاک کردن گوشت طیور و یا تماس با محصولات طیور، نسبت به شست‌وشو و ضدعفونی کردن وسایل و سطوح تماس اقدام شود.

رضوانی گفت: برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، از قرار دادن قفس پرندگان زینتی موجود در منزل در محل‌های باز و در دسترس پرندگان وحشی باید خودداری شود.

وی اضافه کرد: در زمان اعلام بیماری آنفلوآنزای پرندگان تا حد امکان از خرید پرندگان زنده زینتی از افراد دوره‌گرد و یا محل‌های غیرمجاز خودداری شود.

مدیرکل دامپزشکی مازندران افزود:درصورت خرید پرندگان زینتی از مراکز مورد تأیید سازمان دامپزشکی کشور، لازم است این پرندگان دست‌کم به مدت دو هفته در محل جداگانه نگهداری شوند و درصورت احراز سلامتی انتقال یابند.

رضوانی با تأکید بر اینکه توصیه ما این است محصولات مورد تأیید سازمان دامپزشکی کشور تنها خریداری شود، خاطرنشان کرد: توصیه ما این است افراد از خرید گوشت مرغ، تخم‌مرغ بدون هویت و یا فاقد مجوز از سازمان دامپزشکی خودداری کنند.

وی افزود: درصورت مشاهده علائم بیماری در افراد دارای سابقه تماس با پرندگان لازم است در سریع‌ترین زمان به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه شود.

مدیرکل دامپزشکی مازندران به محصور کردن طیور بومی (ترجیحاً اردک و غاز جدا از بقیه) اشاره و گفت: دور نگهداشتن طیور بومی از اطراف مرغداری‌ها صنعتی و زیستگاه پرندگان آبزی مهاجر مانند آبگیرها، آب‌بندان‌ها و رودخانه‌ها نیز مورد تأکید است.

این مسؤول با اشاره به اینکه خرید پرنده جدید در بازارهای محلی و یا از فروشندگان سیار باید پرهیز شود، اضافه کرد: استفاده از لباس کار مناسب و مخصوص هنگام تماس با پرندگان، خودداری از ورود غیرضروری افراد و وسایل نقلیه به محل نگهداری طیور بومی و همچنین جلوگیری از رها کردن پرندگان تلف شده در کوچه، جاده، رودخانه، نهرها و برکه‌ها و دفن آنها به‌صورت بهداشتی مورد تأکید است.

رضوانی بیان کرد: پرورش‌دهندگان طیور صنعتی نیز باید با اطلاع از وضعیت بیماری‌ها و مشورت و گرفتن مجوز دامپزشکی اقدام به جوجه‌ریزی کنند.

وی تصریح کرد: اجرای اصول قرنطینه و امنیت زیستی در طول دوره، پرهیز از ورود وسایل نقلیه، افراد، تجهیزات و نهاده‌های متفرقه، اسفاده از اسپری مه‌پاش و یا حوضچه ضدعفونی در ورودی سالن‌ها و مرغداری‌ها، نصب توری روی پنجره و دریچه‌ها برای جلوگیری از ورود پرندگان آزادپرواز و یا جوندگان به انبار و سالن پرورش، ضدعفونی آب و دان مصرفی، درنظر گرفتن کارگر جداگانه با لباس و تجهیزات مخصوص برای هر سالن و پرهیز از تردد غیرضروری، رعایت ضوابط بهداشتی، اجرای کامل و دقیق برنامه واکسیناسیون و سایر برنامه‌های پیشگیرانه در دیگر موارد مورد تأکید است.

مدیرکل دامپزشکی مازندران افزود: پرورش دهندگان طیور صنعتی از پرورش طیور چندسنی و ورود طیور جدید به مرغداری در طول دوره پرورش خودداری کنند.

رضوانی ادامه داد: تلفات طیور باید هر روز جمع‌آوری و دفن بهداشتی و یا سوزانده شود و هرگز تلفات طیور از مرغداری خارج نشود.

وی خاطرنشان کرد: هرگونه کاهش مصرف دان، کاهش تولید و یا افزایش تلفات در سریع‌ترین زمان ممکن به دامپزشکی اطلاع‌رسانی شود.

مدیرکل دامپزشکی مازندران با تأکید بر اینکه شکار و نگهداری پرندگان وحشی و یا آزادپرواز به‌دلیل انتقال بیماری به طیور بومی خودداری شود، خاطرنشان کرد: با حصارکشی و یا به هرنحو ممکن از تماس با پرندگان بومی خود با پرندگان وحشی، به‌ویژه در کنار تالاب‌ها و زیستگاه‌های پرندگان مهاجر جلوگیری شود.

رضوانی اضافه کرد: خرید و پذیرش هرگونه ماکیان جدید از دست‌فروشان و یا بازارهای فروش پرنده ممنوع است.

وی گفت: توجه به این نکته مهم که پرندگان بیمار قابل درمان نیستند هرگونه بیماری و تلفات پرندگان بومی را به نزدیک‌ترین مرکز دامپزشکی و یا مسؤولان محلی روستا اطلاع‌رسانی شود.

مدیرکل دامپزشکی مازندران با بیان اینکه سگ و گربه جز انتقال‌دهنده‌های بیماری محسوب می‌شوند، افزود: توصیه ما این است از لاشه پرندگان تلف شده در تغذیه این‌گونه جانواران استفاده نشود و همچنین برای سلامت خود و خانواده و جامعه توصیه‌های بهداشتی دامپزشکی جدی گرفته شود تا شاهد بروز مشکلی نباشیم.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false